trasy rowerowe wisła noclegi
Strona główna » Najpiękniejsze szlaki piesze i rowerowe w okolicy Wisły – Przewodnik po szlakach turystycznych i trasach rowerowych wokół Wisły.

Lubisz aktywny wypoczynek? Nie wyobrażasz sobie urlopu w górach bez wędrówki po górskich szlakach i rowerowych wycieczek? Prezentujemy opisy najciekawszych turystycznych szlaków pieszych i rowerowych w okolicach Wisły. Sprawdź, gdzie zaplanować wycieczkę i jak połączyć takie aktywności z relaksem wybierając noclegi w Wiśle z wyżywieniem i basenem w DW Beskidy.

Spis treści:

 1. Najciekawsze szlaki na piesze wędrówki w okolicach Wisły
 2. Szlak na szczyt Soszowa Wielkiego
 3. Szlak przez Stożek Wielki na Kiczory
 4. Szlak przez Cieńków na Baranią Górę
 5. Na Trzy Kopce Wiślańskie i Gościejów
 6. Najpopularniejsze trasy rowerowe
 7. Jak rozsądnie zaplanować aktywny wypoczynek?

Najciekawsze szlaki na piesze wędrówki w okolicach Wisły

Wielu turystom Wisła kojarzy się przede wszystkim ze skocznią narciarską i źródłami największej polskiej rzeki. To miasto ma oczywiście wiele więcej atrakcji, a należą do nich liczne szlaki piesze. Niezbyt trudne, choć niektóre dość długie. Wędrówkę najlepiej zacząć od krótszych i łatwiejszych tras, aby przyzwyczaić organizm do wysiłku i sprawdzić swoje możliwości. Jeśli krótkie szlaki nie sprawiają Ci trudności, a wędrowanie sprawia przyjemność, to zwiększ dystans i zdobywaj szczyty Beskidu Śląskiego.

Szlak na szczyt Soszowa Wielkiego

Niebiesko znakowany szlak rozpoczyna się obok dworca kolejowego i wiedzie przez dzielnicę Jawornik i zbocza Soszowa Wielkiego. Nieopodal szczytu (886 m n.p.m.) znajduje się schronisko, w którym można odpocząć i zamówić posiłek albo drobną przekąskę. Ze schroniska szlak pnie się na szczyt, skąd rozpościera się ładna panorama na miasto, masyw Stożka i Kiczory. Powrót spod schroniska szlakiem czerwonym, który kończy się przy dworcu. Pętla ma długość ok. 15 km, a czas przejścia bez odpoczynku wynosi ok. 5 godzin.

Szlak przez Stożek Wielki na Kiczory

Masyw Kiczory jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicach Wisły. Trasę najlepiej zacząć przy stacji kolejowej Wisła Głębce i kontynuować wzdłuż ulicy Turystycznej. Szlak pnie się na szczyt Stożka Wielkiego. Tam większość turystów odpoczywa w gościnnym schronisku. Dalsza trasa wiedzie za znakami zielonymi i czerwonymi na Kyrkawicę i masyw Kiczory (990 m n.p.m.). Stamtąd najkrótsze zejście wiedzie szlakiem czerwonym na szczyt Mraźnicy, a dalej niebieskim do miejsca, skąd szlak się rozpoczął. Pętla ma długość 12 km, a czas przejścia wynosi 4 godziny.

Szlak przez Cieńków na Baranią Górę

Szlak dłuższy i bardziej wymagający, ale z pięknymi widokami.  Wiedzie w pobliżu Białej i Czarnej Wisełki, które dają początek Wiśle – królowej polskich rzek. Początek żółtego szlaku przy Małej Zaporze. Znaki wiodą przez masyw Cieńkowa i łączą się z zielonym szlakiem, wiodącym na szczyt Gawlas i Magurkę Wiślańską. Tu warto zatrzymać się dłużej, by nacieszyć oczy niepowtarzalną panoramą. Widokowy szlak, znakowany zielonymi i czerwonymi znakami, pnie się na Baranią Górę, którą łatwo rozpoznać z daleka po wieży widokowej. Najkrótsze zejście to niebieski szlak do ulicy Czarne w Wiśle. Trasa ma długość 19 km, a czas przejścia wynosi ok. 6 godzin.

Na Trzy Kopce Wiślańskie i Gościejów

Łatwa i przyjemna trasa kusi ładnymi widokami i krótkim dystansem. Żółto znakowany szlak rozpoczyna się przy ulicy Olimpijskiej i wiedzie przez dzielnicę Partecznik, szczyt Kamienny na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.). Dalej trasa prowadzi na Gościejów (818 m n.p.m.). Powrót szlakiem czarnym do ulicy Wyzwolenia. Trasa ma długość 10 km, a czas przejścia to 3 godziny i 15 minut.

Najpopularniejsze trasy rowerowe

Lubisz rowerowe wycieczki? Świetnie się składa, bo w okolicach Wisły jest sporo ciekawych tras rowerowych. Zabierz więc swój rower lub wypożycz na miejscu i zaplanuj trasę po sportowych Beskidach. Oto propozycje tras rowerowych:

 • czerwony szlak z Wisły przez przełęcz Szarcula do Istebnej (20 km), trasa łatwa, nawierzchnia asfaltowa;
 • zielona trasa spod amfiteatru do Jasnowic (24 km), to fragment długodystansowej trasy Central European Greenways z Krakowa do Wiednia;
 • zielona trasa z dworca Wisła Głębce do przystanku PKS Wisła Wierchy ulicami Głębce, Kasztanową, Spacerową i Kopydło, długość 13 km, nawierzchnia asfaltowa i z kostki brukowej;
 • Wiślańska Tras Rowerowa z Wisły przez Ustroń do Skoczowa, łatwa trasa, poprowadzona brzegiem Wisły i oddzielona od ruchu ulicznego, długość ok. 21 km, nawierzchnia asfaltowa i szutrowa, raczej dla rowerów crossowych i MTB.

Jak rozsądnie zaplanować aktywny wypoczynek?

Aktywny wypoczynek warto połączyć z regeneracją zmęczonych mięśni i beztroskim wypoczynkiem. Zmęczenie minie bez śladu, gdy odpoczniesz w naszej strefie Spa w Domu Wypoczynkowym Beskidy. Skorzystaj z oferty masażu i relaksu w jacuzzi, a na pewno nabierzesz siły i ochoty na kolejne wycieczki. Oferujemy noclegi w Wiśle z wyżywieniem, żeby po całodziennym spacerowaniu nasi goście mogli nabrać energii na kolejne dni.

Odpocznij w górach!

Wisła noclegi z wyżywieniem i basenem czekają na Ciebie w Domu Wczasowym Beskidy

+48 518 267 636
©2021 Copyright - BESKIDY - Dom Wczasowy Wisła / Wypoczynkowa 10 Wisła / tel.: +48 33 855 20 13