Lato to wyjątkowa pora roku w Beskidach. Jest to czas, który odpowiada na potrzeby każdego z naszych gości – fanów wędrówek, amatorów aktywności sportowych, osób lubiących różne wydarzenia. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wiślaczek Country, Dni Wisły, Dożynki i Święto Miodu to tylko wybrane propozycje kulturalne, które uczynią pobyt w naszym mieście jeszcze ciekawszym.
Cały świat w jednym miejscu
Jedną z najważniejszych imprez w wakacyjnym kalendarzu Wisły, odbywającą się od ponad 50 lat zawsze na przełomie lipca i sierpnia, jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. To najdłuższy “tydzień” w Europie, jeśli nie na świecie, ponieważ trwa… 9 dni. Na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny, ale także na małej scenie na wiślańskim rynku, prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata – można odbyć jedyną w swoim rodzaju podróż po krajach bliskich czy wręcz sąsiedzkich i zupełnie egzotycznych. Można podziwiać perfekcjonizm krajów byłego Związku Radzieckiego, żywiołowość bałkańską, zachwycać się folklorem azjatyckim, podziwiać prezentacje z Wysp Owczych, Indonezji. Co roku organizatorzy zapraszają zespoły z bardzo zróżnicowanych zakątków świata, ale swoje miejsce w programie mają także zespoły z sąsiednich Czech czy Słowacji. Można poznać i docenić także różnorodność polskiego folkloru. Często właśnie oglądając różne występy można zobaczyć jakim bogactwem tańców, zwyczajów, strojów cechuje się każdy region naszego kraju.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to prawdziwe święto także dla mieszkańców Wisły, którzy spotykają się “na kulturze”. Wokół amfiteatru przybywa stoisk z kuchnią regionalną, gdzie prym wiodą placki z blachy ze szpyrkami, śmietaną bądź cukrem, żebroczka, ale także dania z grilla, wśród trunków do skosztowania poleca się na pewno wiślańska miodula. Pojawiają się stragany z produktami lokalnymi. Na placu Hoffa odbywa się jarmark rękodzielników – można zakupić zarówno biżuterię, jak i koronki, produkty z drewna, obrazy. To przede wszystkim możliwości spotkania się, wspólnego biesiadowania, integracji. Wydarzeniu towarzyszą różne imprezy towarzyszące. Jedną z największych atrakcji jest barwny korowód otwierający imprezę, przechodzący przez centrum Wisły.
Osobom mobilnym polecamy uwadze wybranie się do czeskiego Jabłonkowa na Gorolskie Święto – to jedno z wydarzeń towarzyszących. Odbywa się na tzw. Zaolziu, terenie gdzie liczna jest polska mniejszość narodowa. Tydzień Kultury Beskidzkiej narodził się w Wiśle, jako kontynuacja przedwojennego Święta Gór, dziś odbywa się równolegle także w Żywcu, Szczyrku, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim. Imprezy towarzyszące odbywają się m.in. w Bielsku-Białej, Ujsołach, Istebnej. Warto mając takie możliwości, choć na dzień wybrać się w tym czasie, do którejś z tych miejscowości i porównać atmosferę. Naszym zdaniem każde miejsce ma swoją specyfikę, ale najlepiej jest u źródeł, w Wiśle.
W klimacie country
Od ponad 20 lat do Wisły zjeżdżają się miłośnicy muzyki country. Wiślaczek Country odbywa się w sierpniu i sprowadza do nas motocyklistów, a będąc bardziej precyzyjnym prawdziwych harleyowców. I tu atrakcją jest korowód otwierający wydarzenie – imponujący przegląd pojazdów i kreacji ich właścicieli. W centrum miasta nie tylko słychać muzykę, ale można także zobaczyć wszystkie atrybuty charakterystyczne dla tej społeczności. Na stoiskach można zaopatrzyć się w niezbędne elementy stroju – koniecznie kapelusz, ale można znacznie więcej. Prezentacje muzyczne odbywają się w amfiteatrze, ale uczestnicy zapraszani są także do integracji i wspólnego tańca po zakończeniu występów. Nie brakuje szerokiej oferty gastronomicznej.
Dni Wisły, Dożynki i Święto Miodu
Sezon wakacyjny kończą Dni Wisły, którą połączone są z dożynkami i świętem miodu. Choć Wisła od 65 lat ma prawa miejskie, dożynki są zwyczajem, który odwołuje się do czasów wiejskich i miejscowości letniskowej, pokazując przywiązanie do kultury góralskiej. Naszym gościom polecamy udział i poznanie obrzędowości związanej z podziękowaniem za zebrane w lecie plony. Ponieważ w ostatnich latach w Wiśle można zobaczyć powrót także do tradycji pasterskich, to czas, kiedy można smakować i kupować produkty owcze – od serów bundz, bryndzy, po popularne przez cały rok oscypki.To także możliwość kosztowania miodów różnego rodzaju i podawanego pod różną postacią – także w formie nalewek i alkoholowych trunków.
Wspomniane wydarzenia, jak i każde inne odbywające się w Wiśle bądź okolicy, mogą być atrakcją samą w sobie, okazją czy pretekstem do wypadu w Beskidy. Mogą być także dodatkiem do urlopu, czy weekendowego wypadu. Lokalizacja naszego ośrodka pozwala zarówno czerpać siłę z natury – pobliskich lasów, łąk i szlaków turystycznych, ale także z atrakcji jakie oferuje Wisła jako miejscowość turystyczna – znajdujemy się ok. 2,5 km od centrum.
Odpocznij w górach!
Wisła noclegi z wyżywieniem i basenem czekają na Ciebie w Domu Wczasowym Beskidy
+48 518 267 636